Faculty and Staff

Administration

Troy Peterson
Principal
Kendall Call
Assistant Principal
Melinda Barber
Dean of Students

Office Staff

Alice Wilson
Finance Secretary
Kirsten Bennett
Attendance Secretary
Laurie Nielson
Secretary

Media

Linda Durrant
Media Specialist/Library Media Teacher

Career & Technical Education

Josh Evans
Ag Science
Lynn Wilson
CTE/Computers
Myra Miller
Clothing / Teen Living
Sheila Johnson
CTE/Foods
Tom Rather
Woods

English

Courtney Hanks
7th & 8th Grade English
Room: 185
Delicia Barker
English
Madison Stewart
English
Room: 195
Rebecca Reber
8th Grade English
Room: 215
Scott McFarland
7th Grade English
Room: 125

Fine Arts

Gentry Stickney
Orchestra
John Caldwell
Drama
Kyle Vincent
Art
Michael Burger
Band
Russ Sumens
Choir / Guitar

Foreign Language

Veronica Solorzano
Spanish/ESL

History

Adam Rees
History/Geography
John Caldwell
History
Room: 180
Mary Stoneman
History
Natalie Brady
History/Spanish/ESL

Math

Amber Capell
Math
Chris Brown
Math
Kelliann Wright
Math
Tyler Powell
Math

Physical Education & Health

Ben Marziale
Physical Education
Lynn Harmer
Physical Education/Athletic Director
Mindy Wettstein
Health

Special Education

Charlotte Davis
Resource/Special Education
Kellie Cox
Resource/Special Education
Tamara Barnett
Severe/Profound
Tara Lundell
Resource/Special Education
Trudy Dinkel
Resource/Special Education

Science

Brent Sipherd
Science
Doni Bufton
Science
Kirk Wright
Science
Kurt Krieger-James
Science

Counselors

Heather Alvey
Counseling Secretary
Jenn Moxon
Last Names (A-Z)
Marlies Mathews
Last Names (A-I)
Mike Robinson
Last Names (M-Z)
Tom Rather
Last Names (J-L)

Student Services

Amy Ewell
Skills Coach
Kjirsten Keetch
Speech Therapist
Laurie Kay
School Nurse
Nicholas Baird
Psychologist
Room: Counseling Center
Tammy Henderson
Skills Coach

Custodial Services

Amy Perkins
Custodial
Becca Christensen
Custodial
Erick Christensen
Head Custodian
Joseph McCrillis
Night Head Custodian
Malisa Harry
Custodial
Theron Johnson
Custodial

Technicians

Brooke Rasmussen
Special Ed. Technician
Daina Baxter
Special Ed. Technician
Jerson Martinez
Specital Ed. Technician
Natalie Marsh
Special Ed. Technician
Tracey Haskell
Special Ed. Technician

Food Services

Debbie Jarrett
Lunch Manager
Felicidad Winget
Cook
Kim Crews
Clerk
Maria Martinez
Cook
Ramona Miller
Cook
Shauna Godfrey-Coleman
Cook
Tera Callaway
Cook